Muammer Çelik

Yanlışları ile doğruları ile bir fani :-)

Muammer Çelik

Yanlışları ile doğruları ile bir fani :-)

Avukatlar neden X-RAY cihazlarınca kontrol edilmek istemiyorlar?

Haberleri izliyorum. Ne kadar korkunç. Avukatlar aranmamak için x ray cihazlarını tahrip etmek istemişler.
Peki avukat da aransa ne olur kardeşim? Mahkemeye girerken veyahut resmi kurumlara girerken vatandaş aranıyor ise avukat veya hâkim neden aranmıyor? Bunu hükümet taraftarı veyahut hükümet karşıtı olarak algılamak ancak ve ancak art niyetli insanların işidir.
Terörist olma veyahut teröre yardım etme fikri vatandaşlarda da olabilir avukatta da olabilir, hakimde de olabilir. Avukatların ve hakimlerin eşyaları da x raydan geçse kıyamet mi kopar?
———
Hukukun üstünlüğüne inandıklarını ve hukuku korumaya çalıştıklarını sandığımız avukatlar, başsavcının vermiş olduğu bir kararı uygulayan memurlara karşı hukuk yolu ile değil de; kaba kuvvet ile kendilerini göstermeye çalışmaları anlaşılır gibi değil.
Yani avukatlarımız da hukukun üstünlüğüne değil de kaba kuvvetin üstünlüğüne inanıyorlar. Bu tavırlar bunu gösteriyor.
Çantalar ve eşyalar X-RAY cihazından geçince tüm savunmalar veyahut belgeler hemen orada fotoğraflanıp görünüyor mu? Bu alet sadece metal veyahut silah var mı onu tespit ediyor…
Bir de avukat sadece başsavcı nezaretinde kontrol edilebilirmiş… Düşünsenize yüzlerce avukatın adliye girişini başsavcı kontrolünde yapılırsa bu çok zaman alır?
Ayrıca bir avukat da silah ve benzeri eşyaları adliyeye sokamaz mı…?
———–
Bana göre kamu uygulamalarında yöneticiler, veyahut meslek grupları, veyahut belirli sınıflar için ayrıcalık uygulanması tamamen (çok özür diliyorum) domuz felsefesidir.
————-
Sırası gelmişken şunu da söyleyeyim: uçaklarda ve diğer taşıma araçlarında insanların konumlarına ve maddi durumlarına göre birinci ve ikinci sınıf yer uygulaması da yine aynı domuz felsefesinin ürünüdür.
Sadece yaşlılara, engellilere, hamilelere, çocuklulara ve yardıma ihtiyaç duyan diğer insanlara hayatlarını kolaylaştırıcı ayrıcalık uygulanabilmeli. Bu da insani taraf.
—————
Saygılar, Selamlar
Muammer Çelik
İstanbul, 04 Nisan 2015 Cumartesi