Muammer Çelik

Yanlışları ile doğruları ile bir fani :-)

Muammer Çelik

Yanlışları ile doğruları ile bir fani :-)

İstanbul 13 Temmuz 2015

BÜYÜK ŞEHİRLERİN KENT İÇİ TRAFİK SORUNLARINA ÇÖZÜM ÖNERİSİ: 
1. Önce merkeze yakın yerlere toplu ulaşım bağlantılı ekonomik otoparklar oluşturulmalı.
2. Kuvvetli ve adil bir trafik kontrol ekibi kurulmalı. (hem fiziki hem de uygulama yönünden kuvvetli).
3. Kaldırımlara park edenler acımasızca canlarını acıtacak cezalar yazılmalı. Ceza arabanın devlette kayıtlı değerenin %5ine tekabül edebilir. Yani 20 kez kaldırıma park edince araba elden gider…
4. Yol kenarına park edenler: Müsait yerlerdeki parklarda ilk 30 dakika ücretsiz, sonraki 30 dakika için makul bir ücret.. Bir saatten sonra ise her yarım saat için çok pahalı bir ücret. Mesela her yarım saat 20 TL.
İşyerlerinin mal yükleme ve boşaltmaları kesinlikle gece saatlerinde olmalı. Eğer gündüz saatinde zorunlu yükleme yapılacak ise onun için de çok pahalı bir ücret talep edilmeli. İşletmeler maliyetleri azaltmak için kesinlikle mal indirme ve yüklemelerini kendileri gece vaktine aktarırlar.
5. Saat 07:00–20:00 arasında kesinlikle hiç bir nakliye aracı boş veya dolu olarak şehrin trafik sorunu yaşanan bölgelerine alınmamalı… Buna rağmen girenlere yüksek cezalar uygulanmalı. Araç değerininin %5i….
6. Çevredeki işyeri sahiplerine kesinlikle istisnalar uygulanmamalı… İstisna uygulayan, gerekli kontrolleri sağlamayan görevlilere de %10 maaş kesme cezası uygulanmalı…
———-
Şimdi bir soru gelecek sanırsam… Sana ne, senin fikrini soran mı oldu?…
Haklısınız… Bana ne ki…. Ama yine de bin fikrimi söyledim…
———————-
Saygılar, Selamlar
İstanbul 13 Temmuz 2015
Muammer Çelik